Bir Ayet:
إِنَّ الْمُسْلِمِينَ وَالْمُسْلِمَاتِ وَالْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَالْقَانِتِينَ وَالْقَانِتَاتِ وَالصَّادِقِينَ وَالصَّادِقَاتِ وَالصَّابِرِينَ وَالصَّابِرَاتِ وَالْخَاشِعِينَ وَالْخَاشِعَاتِ وَالْمُتَصَدِّقِينَ وَالْمُتَصَدِّقَاتِ وَالصَّائِمِينَ وَالصَّائِمَاتِ وَالْحَافِظِينَ فُرُوجَهُمْ وَالْحَافِظَاتِ وَالذَّاكِرِينَ اللَّهَ كَثِيرًا وَالذَّاكِرَاتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَةً وَأَجْرًا عَظِيمًا (35) سورة الأحزاب:
“Şüphe yokki Müslüman erkeklerle Müslüman kadınlar, mü’ min erkeklerle mümin kadınlar, itaat eden erkeklerle itaat eden kadınlar, sadık erkeklerle sadık kadınlar, sabreden erkeklerle sabreden kadınlar, mütevazı erkeklerle mütevazı kadınlar, sa daka veren erkeklerle sadaka veren kadınlar, oruç tutan er kek lerle oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkeklerle ırzlarını koruyan kadınlar, Allah'ı çok zikreden erkeklerle Allah'ı çok zikreden kadınlar var ya, işte onlar için Allah bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.” (35) Ahzab Suresi:

Bir Hadis:
عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، أَنَّهُ سَمِعَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: ( أَرَأَيْتُمْ لَوْ أَنَّ نَهَرًا بِبَابِ أَحَدِكُمْ يَغْتَسِلُ فِيهِ كُلَّ يَوْمٍ خَمْسًا، مَا تَقُولُ: ذَلِكَ يُبْقِي مِنْ دَرَنِهِ ) قَالُوا: لاَ يُبْقِي مِنْ دَرَنِهِ شَيْئًا، قَالَ: (فَذَلِكَ مِثْلُ الصَّلَوَاتِ الخَمْسِ، يَمْحُو اللَّهُ بِهِ الخَطَايَا) صحيح البخاري: ج (1) ص (112) رقم الحديث: (528)... ». صحيح مسلم: ج (1) ص (462) رقمالحديث: (667)
Ebu Hureyre (Rd) Resulüllah’tan şöyle işittiğini anlatıyor: “Gör mez misiniz? Birinizin kapısının önünde bir nehir olsa, o nehir de her gün beş defa yıkansa, o kişide kirden bir şey kalır mı? Ne dersiniz? O kişide, kirden bir şey kalmaz dediler. “İşte beş va kit namaz böyledir. Allah’u Teâlâ günahları namazla siler -ba ğışlar af eder-” buyurdular. Sahih-ü Buhari: C-(1) S-(112) Hadis No: (528)…Sahih-i Müslim: C-(1) S-(462 Hadis No: (667)